Historia

Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierpcu powstała w 1900 roku i służy społeczeństwu swojego miasta, uświetniając uroczystości państwowe, kościelne i świeckie. W latach 1985 – 2022 kapelmistrzem był Pan Michał Głowacki, który przekształcił orkiestrę w zespół młodzieżowy. Obecnie orkiestra liczy około 40 osób. Podstawową działalnością Orkiestry jest nauka gry na instrumentach dętych blaszanych i drewnianych oraz nauka tańca Mażoretkowego z elementami gimnastyki artystycznej i żonglerki. Poza podstawową działalnością, którą od lat jest nauka gry na instrumentach, Ochotnicza Straż Pożarna w Sierpcu prowadzi działalność edukacyjną związaną z nauką tańca i organizacją warsztatów. OSP Sierpc była organizatorem wielu imprez kulturalnych i sportowych. Zorganizowała 6 dużych turniei tańca sportowego, w tym 1 w trybie online i kilka bardziej lokalnych konkursów tanecznych. Na swoim koncie ma również organizację 4 przeglądów orkiestr dętych na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim, warsztatów tanecznych z udziałem utytułowanych i popularnych tancerzy.

Najnowsze osiągniecia młodych muzyków to zajęcie III miejsce Podczas zeszłorocznej IV edycji Przeglądu w klasyfikacji generalnej oraz I miejsce w Kategorii Młodzieżowa Orkiestra Dęta i II miejsce w kategorii Orkiestra Dęta OSP.

Grupa defiladowo taneczna ma na swoim kącie wiele wyróżnień i zdobytych miejsce. Największy sukces grupy to zdobycie przez Aleksandra Cieślińska I wicemistrza Polski w kategorii buława solo seniorki.